Problemă actuală

reparatia drumurilor

13:41 Mar 30 2018 str. Haltei 21/1 Sectorul : Centru

Descriere
Bună ziua
Stimată administraţie municipală,
Mă numesc Elena Certan, locuiesc pe str. Haltei 21/2 sector Centru al Capitalei. În vara-toamna anului trecut 2017, în baza unui proiect al Directiei constructii capitale municipale in zona in care locuiesc au fost schimbate retelele de apeduct si canalizare, inclusiv in prejma blocului in care locuiesc. Noi, locatarii acestui bloc cit si a blocurilor alaturate ne-am bucurat de aceasta renovare, fiindca era fosrte necesara aceasta lucrare, dar dizastrul şi mizeria care a rămas dupa aceste lucrări sunt de nedescris. Drumul total deteriorat si sfărîmat, curţile blocurilor Haltei 21/1, 21/2, 21/3 dictruse, glodul si mizeria ne întră în case. Despre ce fel de curăţenie în ajun de sărbătorile de Paşti să vorbim noi, locatarii , dacă la toate revoltele noastre am rămas numai cu disperarea şi nemulţumirile faţă de disconfortul creat. Rugam mult, din numele tuturor locatarilor acestor blocuri, dar şi din numele tuturor locuitorilor din zona respectivă să alocaţi mijloace pentru ca:
1. să se repare capital strada Haltei, in deosebi segmentul de la Calea Basarabiei (compania TNT) pina la Academia Militara.
2. pe stradă să se amenajeze trotuare pe care trebuie să mergem noi, pietonii.
3. să se amenajeze curţile blocurilor de locuit cu numărul 21/1, 21/2, 21/3 din strada Haltei, total deteriorate de aceste lucrări, inclusive terenurilor de joacă pentru copii.
4. să se curăţe şi să se protejeze malurile rîuleţului din preajmă, care sa transformat într-un cimitir de automobile deteriorate şi gunoieşte sub aier liber.
Suntem în aşteptarea acţiunilor Administraţiei locale, Direcţiilor municipale, Ministerului din domeniu, în urma cărora vor începe lucrările de amenajare şi renovare. Iar noi, locuitorii acestui oraş vă transmitem mesajul că dorim să trîim intr-o zonă amenajată şi curată de care să fim mîndri.
Rog să primesc răspuns în baza legii despre petiţii în termenii stabiliţi, 15-30 zile.
Vă doresc succese.
Persoană responsabilă:
Profile picture
Nume: Ilascu Lidia

Funcţie: Sef al Directiei Socio-Ecologice
Credibilitate problemă: UP DOWN 0
Lasa un comentariu
Nume:
Email:
Comentarii:
Security Code:
Captcha

Rapoarte Aditionale

Lipsa iluminare strada (statie)

00:56 Jan 29, 2015

Chisinau, Str. Igor Vieru 11, 0 Kms

Maidanezi

13:03 Jan 29, 2015

Chisinau, Bd. Traian 21/4, 0 Kms

Iluminarea stradala

11:28 Jan 30, 2015

Str. I.Pelivan cu Str.Ion si Doina Aldea-Teodorovici, 0 Kms

Va rugam instalati un tobogan in ograda blocului

13:18 Jan 30, 2015

Dokuceav 3, 0 Kms

iluminare stradala

22:32 Jan 30, 2015

chisinau str. vinatorilor 47, 0 Kms