Problema soluţionată

Trebuie un semafor la Gara de Nord !!!

22:50 Feb 2 2011 Chisinau, Str. Izmail, Tutun CTC - Gara de Nord Sectorul : Rîşcani

Descriere
Când te duci la Gara de Nord cu microbuzul 169 trebuie sa te rogi mult la D-zeu ca atunci când ajungi acolo sa ai norocul de a nu fi lovit de o masina când traversezi drumul. Deştepţii de la poliţia rutieră au desenat o zebră din faţa Tutun CTC până la bucata aia de pământ din mijlocul drumului. Ajuns acolo te simţi la propriu pe o insulă înconjurată de maşini. Din acel loc nu mai este nici-o cale de a merge mai departe decât să te întorci din drum. Următorul drum care trebuie traversat, ticsit cu maşini care nu se opresc nici măcar pentru 1 secundă, nu are nici-un indicator rutier care ar permite pietonilor să-şi vadă de calea sa şi să ajungă la Gară. În fiecare zi zeci de oameni riscă să fie loviţi de o maşină din cauza neghiobiei poliţiei rutiere şi a conducerii primăriei care nu pot desena încă o zebră şi să instaleze un semafor în acel loc. Ar fi binevenit şi un indicator rutier "Trecere pentru pietoni". În lipsa acestui indicator pietonii pot fi învinuiţi uşor că au traversat drumul neregulamentar iar toţi responsabilii ar ieşi băsma curată şi obrazul nepătat.

Se pare că Primăriei îi sunt mai scumpe acele indicatoare decât viaţa unui om.

Dacă nu mă gresc Gara de Nord a fost deschisă prin 2005, deci au trecut 6 ani şi nimeni nu a observat că acolo lipseşte ceva destul de important.

Dorin Chirtoacă, cât mai aşteptăm?

Autor: Gandrabur Corneliu
Persoană responsabilă:
Profile picture
Nume: Gamretchi Igor

Funcţie: Director "Directia transport public si cai de comunicatie"
Informaţii financiare 2011

Întreprinderea: Dir. Transport Public şi C.C.

Buget: 64012.2 mii lei

Credibilitate problemă: UP DOWN 0
Comentarii
Pretura sectorului Rîşcani (Dec 12 2013)
Pretura sectorului Rîşcani a înaintat un demers în adresa DGTPCC.
Comment Rating: UP DOWN
0
Pretura sectorului Rîşcani (Apr 22 2014)
Conform notei informative a DGTPCC nr. 07-3-39 din 16.04.14, la intersecţia str. Ismail - str. Calea Moşilor trecerile pentru pietoni au fost amenajate conform normativului tehnic SM GOST R52289:2009, în baza schemei elaborate de specialiştii Direcţiei şi coordonate cu Secţia supraveghere transport şi circulaţie rutieră a Direcţiei Poliţie a municipiului Chişinău.
Comment Rating: UP DOWN
0
Lasa un comentariu
Nume:
Email:
Comentarii:
Security Code:
Captcha

Rapoarte Aditionale

Intersectie periculoasa

13:08 Feb 20, 2014

Chisinau,str, Calea Mosilor (gara nord), 0.01 Kms

Ambuteiaje

21:36 Nov 03, 2011

chisinau, str. /izmail intersectie Calea mosilor, 0.02 Kms

groapa imensa pe carosabil

22:58 Aug 22, 2018

Chisnau, str. Calea Basarabiei 116, linga calea ferata de la tabacica, 0.03 Kms

Ambuteiaj permanent

01:22 Jan 31, 2014

Chisinau, str. Ismail 116, 0.04 Kms

Trecere pentru pietoni Izmail - Calea Mosilor

13:10 Nov 22, 2012

Chisinau, str. Calea Mosilor, 0.05 Kms